Technologie karaoke

Jeden z prvních karaoke přístrojů. Nejzákladnější a nejjednodušší "přístroj" na karaoke se sestává z hudebního přehrávače, mikrofonů a zvukového výstupu.
Nejběžnejší karaoke přehrávače jsou kompatibilní se záznamy na: video-kazetách (VHS), CD+G (obdoba klasického hudebního CD), VCD (tzv. Video-CD) nebo DVD (a popř. také i se zastaralým formátem LaserDisc).
Zatím co CD+G dokáže zobrazovat pouze texty s obrázky, další dva zmíněné formáty nativně zvládají i video.

Mnoho low-endových karaoke systémů také umožňuje získat "karaoke" nahrávku z běžného hudebného CD dodatečným odstraněním vokálů. Tento postup, spočívající v porovnání jednotlivých "kanálů" ve stereo režimu, však obecně dosahuje špatných výsledků, neboť odstranění hlasu se tímto způsobem nikdy neprovede dokonale, a tudíž na pozadí mohou být slyšet dozvuky vokálů a nebo naopak mohou být z nahrávky odstraněné zvuky některých nástrojů.
Následovníkem tohoto postupu je tzv. "rychlá Fourierova transformace", která sice také není úplně dokonalá, ale dosahuje mnohem lepších výsledků než tradiční "stereo porovnávání".

Prodej VCD s karaoke v Thajsku. Nejnovější karaoke přehrávače zpracují kromě CD+G, VCD a DVD rovněž i MP3+G nebo také DivX.
Nově také někteří (zejména japonští) mobilní operátoři umožňuji pomocí Java appletu přehrávání karaoke skladeb i na mobilních telefonech.

Další články: